STUDIJA: Učinci sinbiotika LEPICOL kod odraslih osoba s kroničnim, funkcionalnim zatvorom
CILJ:
Procjeniti učinak Lepicola kod ispitanika s funkcionalnim zatvorom.
ZAKLJUČAK:
Lepicol brzo djeluje u povećanju broja stolica, smanjuje simptome zatvora, pruža bolju kvalitetu života, te smanjuje upotrebu laksativa.
OVA STUDIJA POKAZUJE DA JE LEPICOL SIGURAN I UČINKOVIT IZBOR U RJEŠAVANJU KRONIČNOG, FUNKCIONALNOG ZATVORA.
METODA:
Randomizirana, dvostruko slijepa placebom kontrolirana klinička studija.
69 ispitanika s funkcionalnim zatvorom prema kriterijima RIM III (manje od 3 stolice tjedno-obvezne) su randomizirani za uzimanje Lepicola ili placeba svakodnevno 4 tjedna.
Tretman ispitanika je snimljen, tj. praćen kroz dnevnike koje su nazvani – dnevnici pokretljivosti crijeva, s uključenim simptomima (PAC-SYM) i kvalitetom života (PAC-QOL).
REZULTATI:
Svih 69 ispitanika su završili studiju, 35 njih su koristili Lepicol, a 34 su bili u placebo skupini. Korisnici Lepicola su osjetili znatno više stolica tijekom 1. i 2. tjedna (P=0.021 & P=0.049), od korisnika placeba.
Intenzitet simptoma konstipacije smanjen je značajno u skupini koja je koristila Lepicol (P=0.030), a također su doživjeli i bolju kvalitetu života (p=0.003), u usporedbi s placebo skupinom. Simptomi konstipacije su znatno smanjeni (P=0.039) u odnosu na placebo skupinu.
Dodatno, znatno je smanjeno korištenje laksativa (P=0.001) u Lepicol skupini, a bitna razlika u nuspojavama nije bila zabilježena.

Probiotici i prebiotici podižu kvalitetu života
ljudima koji pate od IBD
Autor: Peter Jackson
Studija iz Japana pokazuje da kombinacija probiotika i prebiotika može poboljšati kvalitetu života ljudim koji pate od nekog tipa IBD (upalne bolesti crijeva).
Konzumacija probiotikaBifidobacteriumlongum i prebiotikapsyllium u periodu od četiri tjedna dovela je do poboljšanja u kvaliteti života 20 ljudi koji pate od ulceroznogkolitisa, jednog od tipova upalnog oboljenja crijeva (IBD – engl. inflammatoryboweldisease).
Istraživači s medicinskog fakulteta Nippon u Tokiju izvijestili su da individualna nadopuna s probiotikom ili prebiotikom nije pokazala statistički značajna poboljšanja kvalitete života te da je jedino sinbiotički pristup bio učikovit.
“Ovo je prvi izvještaj slučajnog ispitivanja usporedbe efikasnosti probiotika i prebiotika s kombiniranom terapijom sa sinbioticima za kontinuiranu remisiju kod pacijenata s ulceroznimkolitisom”, naveo je autor ShunjiFujimori.
Prema Organizaciji za hranu i poljoprivredu UN-a/Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, probiotici su definirani kao “živi mikroorganizmi koji podijeljeni u primjerenim količinama imaju zdravstvenu korist kod domaćina”. Prebiotici su “neprobavljive tvari koje osiguravaju povoljan fiziološki učinak na domačina selektivno stimulirajući povoljan rast ili aktivnost limitiranog broja urođenih bakterija”. Sinbiotici su kombinaciji dvoje navedenih.
Detalji studije
Istraživači su podijelili po 120 dobrovoljaca s ulceroznimkolitisom u tri grupe. Jedna je grupa dnevno dobivala dnevni dodatak B. longum, osiguravanjem dva bilijuna jedinca koje formiraju koloniju. Druga grupa primala je dnevni dodatak psylliuma (8 grama). Treća grupa primala je dnevni dodatak koji je kombinirao ovo dvoje (sinbiotik).
Prema rezultatima, nakon četri tjedna, dobivenim putem upitnika o upalnoj bolesti crijeva, rezultati su se poboljšali unutar grupa, indicirajući poboljšanje u kvaliteti života sudionika. Jedino su se rezultati osjećaja značajno povečali u probiotskoj grupi, ali nikakva poboljšanja u funkciji crijeva nisu zabilježena. U prebiotskoj grupi nisu zabilježena nikakva poboljšanja u rezultatima nakon četiri tjedna, kažu istraživači, ali se funkcija crijeva znatno poboljšala.Sudionici u sinbiotičkoj grupi iskusili su značajne promjene u svim rezultatima, ali promjene u funkciji crijeva nisu bile značajne.
Nadalje, istraživači su uočili smanjenje razine C reaktivnog proteina povezanog s upalom, kod sinbiotičke grupe.
Što se doista događa?
Višestruki mehanizmi mogli bi stajati iza učinaka, napisali su istraživači, s prijašnjim studijama koje su uočile korisne učinke na obrambene i upalne markere dok se pokazalo da psyllium poboljšava čvrstoću fekalija.
“Iako je naša studija pokazala da je četiri tjedna korištenja sinbiotičkih dodataka postepeno razriješila upalu kod pacijenata s aktivnim ulceroznimkolitisom, još uvijek nismo sigurni da je ovaj kratak period dovoljno primjeren da pravilno procijeni učinak naših test terapija na održavanje remisije kod pacijenata s ulceroznimkolitisom”, dodali su.
Izvor: Nutrition – “A randomized controlled trial on the efficacy of synbiotic versus probiotic or prebiotic treatment to improve the quality of life in patients with ulcer ative colitis” Authors: S. Fujimori, K. Gudis, K. Mitsui, T. Seo, M. Yonezawa, S. Tanaka, A. Tatsuguchi, C. Sakamoto