Noni (lat. Moridna citrifolia) je samonikla biljka, koja raste u tropskom i suptropskom podneblju, gdje se preko 2000 godina koristi u liječenju raznih tegoba. Specifičnost NONI biljke je i u tome što plodovi sazrijevaju tijekom cijele godine (12 berbi godišnje). Kada su potpuno zreli veličine su 7 – 15 cm, bijelo-žućkaste boje i jakog mirisa i okusa. Noni biljka pripada Rubiaceae obitelji (80 ljekovitih biljaka starog svijeta), sadrži preko 150 prirodnih biljnih spojeva, tzv. fitokemikalija (mnogi od njih još nisu poznati znanosti).
Tradicionalna primjena biljke noni:
Dijelovi voćke se koriste za tonik i protiv groznice (China, Japan, Hawaii). Lišće, cvijet, plod i kora mogu se koristiti kod problema sa očima, ranama i čirevima na koži, grlom, kod respiratornih smetnji, konstipacijom (zatvorom) i groznicom (Pacific Islands, Hawaii). Koristi se i kod trbušnih problema nakon poroda (MarshallIslands).
Zagrijani listovi se stavljaju na prsa, za ublažavanje kašlja, mučnine i grčeva (Malaysia). Sok od lišća se koristi kod artritisa (Philippines). Voćke se koristi kod lumbaga (krstobolje), astme i dizenterije (Indochina). Nezreli plodovi se miješaju sa soli i stavljaju na posjekotine i slomljene kosti. Zreli plodovi se stavljaju na gnojne rane (Hawaii). Sokovima od prezrelog voća se reguliraju menstrualne i lakše urinarne tegobe (Malasyia). Plod se koristi za pripravku šampona (Malaysia, Hawaii) i za tretiranje tjemena glave (Hawaii).
Noni je dio i ayurvedske medicine gdje se stoljećima koristi za liječenje brojnih bolesti. Njegov ayurvedski naziv je Ashyuka.
U tradicionalnoj kineskoj medicini, poznat je kao Ba JiTian, te se primjenjuje u liječenju bolova u trbuhu, impotencije i menstrualnih tegoba.
Učinak nonija - znanstvena istraživanja:
Tek su suvremena istraživanja u različitim in-vitro i in-vivo pokusima potvrdila antimikrobni, antiinflamatorni, antihipertenzivni i antikancerozni učinak nonija. Opisani učinci objašnjavaju se snažnim inhibicijskim djelovanjem na CONX-2 i 5LOX enzime, te inhibicijom angiogeneze, stvaranja novih krvnih žila, indukcijom vaskularne degeneracije i stanične apoptoze.
Ekstrakt morindecitrifolijeispoljava u istraživanju statistički značajnu antimikrobnu i antifungalnu aktivnost protiv različitih gljivica i bakterija kao što su kandida albikans, ešerihija koli, zlatni streptokok i dr. Antioksidativni učinak posjeduju različiti dijelovi biljke uključujući listove, plodove i korijen (najsnažniji antioksidativni učinak pokazuje ekstrakt korijena, koji se pak ne primjenjuje zbog visokog sadržaja antrakinona).
Svestrano blagotvorno djelovanje nonija potječe iz sastavnih komponenti prokseronina, kseronina, skopoletina, damnakantala, aminokiselina, enzima, vitamina i drugih mineralnih tvari. Prokseronin i kseronin pospješuju lučenje endorfina i time ispoljavaju antidepresivni učinak. Skopoletin podržava funkciju štitnjače, te povećava razinu serotonina i melatonina, a damnakantal igra važnu ulogu u modulaciji imunološkog odgovora poticanjem funkcije T- i B- limfocita.
Kroz tradicionalnu primjenu, znanost i iskustva korisnika, pokazuje se kako noni ima pozitivni učinak kod:
- svih bolova, osobito glavobolje
- kroničnih oboljenja: bolesti srca, krvnih žila, dijabetesa
- alergije
- artritisa i reume
- astme i drugih problema dišnog sustava
- depresije i stresa
- kancerogenih oboljenja
- umora i nesanice
- svih vrsta infekcija
- seksualnih disfunkcija
- odvikavanja od ovisnosti
Uporaba - doziranje noni soka
Na tržištu je noni najčešće dostupan u obliku soka. No, postoji i prah nonija u kapsulama ili ekstrakt u tabletama. Sok može isprva imati malo neugodan miris i okus te može obojiti mokraću u ružičastu ili crvenkastu boju i ne morate zbog toga biti zabrinuti.
Iako je uglavnom bez nuspojava, zbog jakih aktivnih svojstava preporučljivo je ne konzumirati ga za vrijeme trudnoće i dojenja. Također, ako bolujete od bolesti jetre i bubrega (zbog velike količine kalija u noniju) te dijabetesa prije uporabe preventivno konzultirajte svog liječnika ili naturopata.
Primjena nonija je zdravstveno sigurna, a preporučena doza je od 30 ml/dan, pa na više, ovisno o dobi i zdravstvenom stanju osobe.
Najbolji efekti se postižu kada se sok pije ujutro, natašte (pola sata prije jela, kave, …).Sok piti u manjim gutljajima, svaki gutljaj duže miješati u ustima, jer na taj način ulazi direktno u krvotok i djelovanje je brže (osobe koje imaju problema s desnima trebaju tome posvetiti veću pažnju).
Izvor:
www.alternativa-za-vas.com – Ana Marija Pšeničnik
www.poliklinika-harni.hr – dr. Vesna Harni
C. Younos, A. Rolland, J. Fluerentin, M. Lanhers, R. Misslin, F. Mortier: «Učinci Morindecitrifolie pri ublažavanju bolova», Planta Medica, br. 56, (1990.) 430.-434.
T. Hiramatsu, M. Imoto, T. Koyano, K. Umezawa. «Uvođenje normalnih fenotipova u RAS-om promijenjenim stanicama putem DamnacanthalaMorindecitrifolie». Studije o raku, br. 73 (1993.), 161.-166.
A. Hirazumi, E. Furrasawa, S.C.Chou&Y.Hokama. “Antikancerogena aktivnost Morindecitrifolie na intraperitonealno implantirani Lewis karcinom pluća na singeničnim miševima», Proc West PharmacolSoc., br. 37, (1994.), 145.-146.
Morindacitrifolia (Noni): A literature reviewandrecentadvancesin Noni research – WANG Miang-Ying, Brett J. WEST, C Jarakae JENSEN, Diane NOWICK, SU Chen, AfaK PALU, Gary ANDERSON